Looking For Anything Specific?

Gelinlik Ve Abiye Modelleri

İnsülin Direnci

 Kanda bulunan şeker seviyesinde yaşanan ciddi bozulmalar bütün metabolizmamızı olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlık sorunlarının haricinde özellikle de son dönemlerde artış olan obeziteye neden olmaktadır.

Tip 2 diyabet ve metabolik sendromunun gelişmesi insülin direncine neden olmaktadır. Pankreasta üretilen normal oranda insülin, yağ, kas ve karaciğer hücrelerinde yeterli miktarda tepki oluşturamamasından dolayı görülmektedir. Vücut, alınan şekeri enerji olarak kullanabilmesi için insülin hormonuna ihtiyaç duyar. Pankreas, kas, yağ ve karaciğer gibi dokularda, organlarda insülin hormonuna karşı duyarsızlık oluşması sonucunda insülin direnci görülmektedir.

 

İNSÜLİN DİRENCİ NASIL MEYDANA GELMEKTEDİR?

İnsülin kanda bulunan şekerin vücutta yayılması için yüksek oranda hormon üretme ihtiyacı duyar. Fazla fazla üretilen hormon pankreas bezinin hasar almasına neden olur. Bundan dolayı, ilk olarak aşırı acıkma hissi olarak belirti veren şeker düşüklüğü daha sonrasında ise gizli şeker hatta şeker hastalığı gibi riskli durumlar görülebilir.

 


İnsülin direnci fazla kiloya sahip kişilerde daha sık görülmektedir. Bundan dolayı kilo artışına bağlı olarak direnç ile beraber şeker hastalığına yakalanma ihtimali de artar.  İnsülin direnci yüksek olan kişiler çok hızlı kilo alırlar ve kilo vermeleri zor olur. İnsülin direnci olan bireylerde, yorgunluk, halsizlik, hızlı kilo alma, kilo verme de zorluk, sıklıkla acıkma hissi, doymama, uyku hali, tatlı krizleri en çok dikkat çeken ise karın bölgesinde yağlanmalar görülmesi.

 

 

İNSÜLİN DİRENCİNİN BELİRTİLERİ NEDİR?

İnsülin direncinin en dikkat çeken belirtisi çabuk acıkma ve doymama hissidir. Yemekten sonra birkaç saat içerisinde tekrar acıkma hissi ve tatlı yeme ihtiyacı görülüyorsa insülin direncinizin yüksek olduğu söylenebilir. Bir diğer belirtileri ise; 

 


• Sık sık tatlı yeme isteği
• Çabuk acıkma
• Düzensiz ve fazla kilo artışı
• Kilo vermede zorluk yaşama
• Sürekli yorgunluk hissi
• Kasık, koltuk altı ve boyun bölgelerinde kararma

• Adet döngüsünde düzensizlik yaşanması
• Karaciğerin görevi yapamadığından dolayı karaciğer yağlanmasında artış

 İNSÜLİN DİRENCİNİN TEDAVİSİ NEDİR?


İnsülin direncinin teşhis edilebilmesi için ilk olarak Endokrinoloji uzmanına gitmeniz ve hormon testleri yapılması gerekmektedir. Bu testler sonucunda hastalık netlik kazanır ve uzman doktor tarafından tedaviye başlanır.

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar