Looking For Anything Specific?

Gelinlik Ve Abiye Modelleri

Çocuklara Masal Okumanın Gelişimlerine Etkileri

 


Çocuklara, okul öncesi döneminde anlatılan masalların ya da okunan hikâyelerin gelişimleri üzerindeki etkisi fazla. Kelime haznelerinin arttırması haricinde hayal dünyasının genişlemesine etki sağlayan bu aktivitedir. Masal anlatmanın ve hikâye okumanın faydaları çocuklar üzerinde etkileri nelerdir beraber bakalım.

Özellikle de çalışan anne ve babaların çocuklarıyla kaliteli zaman geçirebilmeleri için tercih edebilecekleri en uygun aktivitelerden birisi de masal ya da hikâye okuma zamanlarıdır. Hem çocuklarının daha kolay uykuya dalmasını sağlamak hem de gelişimlerine büyük katkı sağlamak isteyen anne babalar, yaşlarına uygun masal ya da hikâyelerle çocuklarına bir eğitim verebilir. Çocuk edebiyatının en değerli ürünlerinden olan masallar birçok psikolog ve eğitimciler tarafından kullanılarak eğitsel psikolojik hedeflere ulaşmayı hedefler.

Hayatın gerçeklerini, iyi ve kötü arasındaki farkı, doğruyla yanlışı, güzel ile çirkini öğrettiğimiz masallar sayesinde çocuğa bir nevi eğitim verilmiş oluyor. Yetişkinlerin gözünden baktığımızda masallar her ne kadar olağanüstü olaylardan ibaretmiş gibi görünse de hayatın tam ortasından dersler de verirler. Masaldaki kahramanların yaşadıkları sorunların çözümü ile gerçek hayatta ki olaylar arasında ilişki kurmak mümkün olabilmektedir.

Çocuklara, okul öncesi dönemdeki öğretmenlerin ya da ailelerin anlattığı masalların konusunda hep bir zıtlık olduğunu görürüz. Doğru ile yanlışın, zengin ile fakirin, güzel ile çirkin kısaca birbirine zıt kavramların içselleştirildiği kahramanların mücadelesi anlatılmaktadır. Mücadele en sonunda çoğu zaman olumlu yönde bittiğini, her ne zorlukla karşılaşılırsa karşılaşılsın durumların çözüme ulaştığını görmekteyiz. Bu hikâyenin sonunda ulaşılmak istenen amaca karşı sabırla, umutla, hırsla, merhametle ve çabayla kazanmayı öğreterek çocuğu hayata hazırlamasına yardımcı olur.

Masallarda yer alan betimlemeler çocukların hayal dünyasını zenginleştirmeye fayda sağlarken atasözleri, deyimler ve benzetmeler gibi süslenmiş bir dil çocuğun ana dilinin ve hayal gücünün gelişimine de büyük fayda sağlar, çocukta kelime hazinesinin artmasına imkân sağlar, dinleme, anlama becerilerini geliştirir, olaylara farklı açılardan bakmayı öğreterek çocuklarda merak duygusunu arttırır.

Çocukların, anne ve babalarıyla vakit geçirmelerine imkân sağlayan masallar dinleme etkinliği ve çocuğun daha rahat uykuya dalmasına yardımcı olur. Çocuğunuzun iyi bir dinleyici olması için etkili bir aktivite olan masal okuma etkinliği dikkat sorununun da önüne geçer.

Aynı zamanda çocuğunuzun yanlıklarını da doğru bir üslup ile masallarda mesaj olarak ona verebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar