Looking For Anything Specific?

Gelinlik Ve Abiye Modelleri

Güneş Tutulması Nedir?

  

Güneş tutulması, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tamamen örtmesi sonucunda meydana gelir. Ay, Yeniay evresine geldiğinde Dünya ile Güneş arasına girer ve Güneş tutulması gerçekleşir. Bu sırada Güneş tamamen örtülür ve Ay’ın gölgesi görünür. Her 29,5 günde Ay Yeniay evresine gelmesine rağmen, Güneş tutulması her ay gerçekleşmez. Bunun nedeni Ay’ın yörüngesinin belli bir açıya gelmesinden kaynaklıdır. Yılda iki kere Dünya-Ay-Güneş’in konumu Güneş tutulmasına gerçekleşecek şekilde denk gelir.
Güneşin sadece bir kısmının Ay tarafından gölgelendiği durumlarda parçalı tutulma gerçekleşir. Güneşin Ay tarafından tam örtüldüğü zamanlarda ise tam tutulma görülür. Tutulma sırasında Ay’ın izlediği yörüngeye tam tutulma hattı adı verilir. 16 bin km uzunluğunda ve 160 km genişliğinde olan bu hat üzerinde bulunan bölgeler tam tutulma izleyebilir. Güneşin tutulması en fazla 4 dakika sürmektedir. Güneş tutulması dört evrede incelenir.

2021 GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN ?

Güneş tutulması gibi doğa olaylarına merakı olanlar sürekli araştırmalarına devam ediyor. 2021 güneş tutulması Kuzey Amerika'dan görülebilecek ve 2021 yılının son Güneş tutulması 4 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşecek.

Güneş tutulması, tam tutulma zamanı haricinde çıplak göz ile izlenmemeli. Çıplak göz ile Güneş'e doğrudan bakıldığında göz retinasında hasara neden olmaktadır.

Normalde Güneş, doğrudan bakılamayacak kadar parlaktır fakat tutulmada Güneş kısmen örtüldüğünden parlaklığı azalıp doğrudan bakılabilir bir hal almaktadır özellikle çocuklar ve deneyimsiz gözlemciler bu yanılgıya düşebilirler. Bu sırada göz bebeği normal halinden daha geniş olur o zaman retina Güneş'in ışınlarına daha çok maruz kalır. Bundan dolayı güneş tutulduğu an bakmak normal halindeyken bakmaktan daha da tehlikeli bir hal alır. Güneş'e, önlem almadan dürbün, teleskop, fotoğraf makinesi gibi araçlarla bakmak ise çıplak gözle bakmaktan daha tehlikeli olmaktadır.

Tam güneş tutulması, halkalı güneş tutulması ve parçalı güneş tutulması olmak üzere 3 çeşit tutulma şekli vardır. Tam güneş tutulmasında Güneş’in üzeri tamamen kapanmaktadır. Halkalı Güneş tutulmasında ise Ay, Dünya’dan uzaklaşır dünyadan uzaklaşır ve Güneş’in tamamını kapatamaz.

Parçalı Güneş tutulması, Ay'ın Güneş'i kısmen örtmesi sonucunda meydana gelir. Her tam tutulma ve halkalı tutulma, parçalı tutulma ile başlar ve tam kavuşumdan sonra yine parçalı tutulma halinde sona erer.

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar