Houte Cuture Ne Demek Biliyor muısunuz?

Houte Cuture Ne Demek Biliyor muısunuz? başlıklı konu hakkında detaylar ve Houte Cuture Ne Demek Biliyor muısunuz? konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Houte Cuture Ne Demek Biliyor muısunuz? başlığı altında toplandı.

Houte Cuture Ne Demek Biliyor muısunuz? :

houte cuture
houte cuture ne demek
houte cuture anlamı

Sevgili melekler, moda programlarında duyduğunuz, moda dergilerinde okuduğunuz bir terim olan houte cuture ne demek öğrenmek istiyorsanız, buyurun yazımıza…

Haute couture (Türkçe okunuşu: otkutür) kişinin özel beğenisine göre tasarlanmış, özel tasarım elbise anlamına gelen ve Fransızca’dan gelen bir moda terimidir. Tam karşılığı ise “ısmarlama”dır. Buna karşın, her özgün ya da kişiye özel yapılan tasarım haute couture olarak sınıflandırılamaz. Genellikle üst gelir seviyesinde elit müşterilerin beğenisine göre hazırlanan giyim türüdür. Yani kişinin kendi tercihlerine (renk, aksesuar, taşlar v.b.) göre yapılan tasarımlardır. Gelinlik buna en iyi örneklerden biridir.

Haute Couture akımı, Fransa’da 19. yüzyıl sonlarında ortaya çıkmıştır. Bir “haute couture” atölyesi olabilmek için, Haute Couture Sendikası’na (Chambre Syndicale de la Haute Couture) üye olmak gerekmekteydi. Bu sendikaya üye olabilmek için ise atölyede çalışacak insan sayısından çalışanların saat ücretine, dekorasyonundan üretim adetlerine kadar her konuda belli kurallar bulunuyordu. Atölyeler her yıl defile başına en az 35-40 parçadan oluşan 2 koleksiyon hazırlamakla yükümlüydüler. Tüm kıyafetler yüzlerce saatlik uğraşlar sonucu yalnızca elle dikiliyordu. Tamamen insan emeğine ve becerisine dayalı bu akım, yalnızca çok özel bir kesime hitap ediyordu.

 

benzer kategori içerikleri, Houte Cuture Ne Demek Biliyor muısunuz? konusu hakkında bilgiler, Houte Cuture Ne Demek Biliyor muısunuz? açıklaması, Houte Cuture Ne Demek Biliyor muısunuz? haberi, Houte Cuture Ne Demek Biliyor muısunuz? görselleri, Houte Cuture Ne Demek Biliyor muısunuz? iletişim, Houte Cuture Ne Demek Biliyor muısunuz? bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

22 − eighteen =